Filtrácia vody pomocou reverznej osmózy
Medzi metódy, ktoré v ostatných rokoch nadobudli väčší význam v sektore filtrácie vody sa nachádza aj reverzná osmóza. Tento proces je opakom prirodzenej osmózy, ktorá prebieha v prírode. Jeho podstatou je dodávanie čistej vody bunkám, ktorá má zabezpečiť živým tkanivám pevnosť a pružnosť. Tento proces funguje vďaka existencii polopriepustných blán (membrán), z ktorých sú vybudované ľudské bunky, bunky živočíchov a rastlín. Tieto membrány umožňujú z vonkajšieho prostredia bunky prepúšťať do jej vnútra iba čistú vodu.
Takéto polopriepustné membrány dokážeme dnes vyrobiť a využívať na filtráciu vody. Aparáty, ktoré pracujú na princípe reverznej osmózy sa po prvý krát objavili v r. 1965.
Proces reverznej osmózy funguje tak, že sa na strane filtrovanej vody zvyšuje tlak a tak je možné cez polopriepustnú membránu pretlačiť častice vody. Póry membrány majú veľkosť 0,0001μm. Ak to prerátame na 1 mm – dĺžku 1000 väčšiu ako 1 mikrometer, tak na jeho dĺžku môžeme vedľa seba postaviť 10.000.000 častíc vody. Ak to porovnáme s veľkosťou baktérie, ktorá je 0,5 μm, tak prídeme k záveru, že je 5000 krát väčšia ako častica vody. Napr. olovo je 15 krát ťažšie ako voda. Spolu s vodou sa cez membránu dostanú iba malé ióny sodíka a draslíka. Nové membrány prepúšťajú do 10% látok obsiahnutých vo vode, z toho väčšiu časť tvoria minerály a prvky pochádzajúce z prírody, najčastejšie sodík a draslík.
„Aparáty majú výdatnosť od 1 do 100 l na hodinu. Metóda reverznou osmózou vo svete našla vo všeobecnosti využitie v nemocniciach, hoteloch, potravinárskom priemysle, farmácií a pod. Ale aj na kozmických staniciach, na spracovanie slanej morskej vody. Vo veľkých továrňach s osmotickými agregátami sa produkuje pitná voda v mestách na Blízkom Východe, Japonsku, USA.“ V mnohých vyspelých krajinách, najmä USA, Japonsku ale aj Číne je aparát na reverznú osmózu súčasťou každej „lepšej“ domácnosti. Automaty na kúpu osmotickej vody môžete nájsť na uliciach miest USA.
Filtre reverznej osmózy sú produkované v USA, na svetovom trhu sú aj filtre produkované v Číne a Thaiwane. Priepustnosť filtra záleží od veľkosti pórov membrány.
Osmotické membrány podliehajú prirodzenému opotrebovaniu. Životnosť membrány priemerne sú 4 roky, záleží to na priepustnosti pokiaľ je 40% a viac je potrebná výmena. Ich trvácnosť záleží od znečistenia vody, akosti a funkčnosti vstupných filtrov, hlavne uhlíkového filtra, ktorý chráni membránu reverznej osmózy, teploty vody, tlaku, používania vody, výdatnosti. Uhlík v uhlíkovom filtri po 6-7 mesiacoch znižuje svoju aktivitu. Ďalšími ochrannými filtrami, sú mechanické filtre.
„Filtrácia pitnej vody pomocou reverznej osmózy patrí medzi najmodernejšie, účinné a najlacnejšie spôsoby úpravy vody. Ťažké je porovnávať z inými metódami, pretože ako jediná účinne odstraňuje chemické látky nachádzajúce sa vo vode.“
Nie potrebné obávať sa pitia nemineralizovanej vody. Nové membrány aparátov reverznej osmózy prepúšťajú s čistou vodou časť najmenších prvkov rozpustených vo vode. Sú to predovšetkým sodík a draslík a po krátkom čase tiež vápnik a magnézium. Čistá voda ma po prefiltrovaní skladbu minerálov ako čistá voda z horského potoka.
Súčasťou niektorých zostáv je tiež mineralizátor, ktorý obohacuje vodu o „prvky života“. Na trhu je množstvo rôznych mineralizátorov ale iba najlepšie z nich dávajú vode zloženie ako stredne mineralizovaná voda. Do vody sú pridávané vápnik, magnézium (horčík), draslík a sódik.
„Podobne ako vo všetkých iných sférach života, aj tu sa riadia niektorí ľudia logikou a iný emóciami. Ak hovorím o emóciách mám na mysli strach z dôvodu menšieho obsahu minerálov v čistej vode.“ V takýchto zostavách aparátu na reverznú osmózu sa nachádzajú dva kohútiky – jeden na čistú osmotickú vodu a druhý na mineralizovanú.
Ďalším zlepšením výbavy aparátov je založený na technológii „Negative Ions“
Ionizovaná voda je ľudským organizmom výborne vstrebávaná, čo má veľký význam pri mnohých fyziologických procesoch. Základným využitím technológie „Negative Ions“ je zbavenie organizmu toxínov, regulácia pH telesných tekutín, pomáha odstraňovať voľné radikály.
Anióny v našom tele pôsobia ukľudňujúco, stimulujú spánok, zmierňujú bolesti, majú antibakteriálne účinky, zlepšujú sústredenie, zlepšujú chuť vody, udržiavajú dlhšiu sviežosť vody.
Medzi destilovanou vodou a vodou filtrovanou reverznou osmózou je taký rozdiel, že osmotická voda nie je pozbavená minerálnych látok.
V 50.-60. tých rokoch boli v bohatých krajinách populárne domáce aparáty na prípravu destilovanej vody určenej na pitie. Vtedy konkurenčný producenti balených vôd, aby uškodili konkurencii vymysleli argument, že taká voda vyplavuje z tela potrebné minerály, dokonca poškodzuje zdravie a spôsobuje smrť. Podobnými argumentmi strašia aj dnes nepriatelia osmotickej vody. Doteraz nikomu neuškodilo pitie čistej vody. Organizmus človeka sa rozhoduje sám, čo si z potravy, rovnako aj z vody ponechá pre svoju potrebu a čo vylúči.
Pokiaľ niekto tvrdí, že osmotická voda vyplavuje minerály, tak sa musí obávať aj pitia vody z vodovodu alebo minerálnej. Lebo ako je všeobecne známe voda tak dlho v sebe rozpúšťa rôzne látky kým sa nenasýti. Voda pitná z vodovodu obsahuje (je nasýtená) do 1000 mg rozpustných látok (podľa kritérií našej normy). Morská voda v jednom litri obsahuje 35 000 mg takých látok a stále nie je nasýtená. Takže ak pijeme takéto vody je na mieste rovnaká obava, že nám vyplavia z tela minerály.
Vodu osmotickú nie je možné porovnávať s destilovanou vodou, pretože osmotická membrána ľahko prepúšťa častice minerálov.
Producenti pitnej vody nikdy neodstraňovali z vody chemické zlúčeniny a ani to robiť nebudú, pretože žiadna z používaných tradičných metód úpravy vody to nie je schopná učiniť.
Súčasné osmotické filtre zlepšujú kvalitu našej pitnej vody z vodovodu aj zo studní a toto im zabezpečuje popularitu.